Srpen byl pro EDR tým měsíc plný očekávání. Poprvé se s Letním závodem měl konat i jako první dog OCR Noční závod v ČR. V členitém terénu Babiččina údolí jsme vytyčovali nejenom trasy na sobotní závod (LONG 10 km, BASE cca 6 km, 2 km trať pro děti a kategorii FUN), ale i cca 4,5km trať na noc. Rozmístit překážky tak, aby ty divácky zajímavé byly v areálu hřiště u startu a cíle, a ostatní se daly využít pro všechny kategorie.
Extreme Dog Race chceme mít zajímavý na celé trase, proto se snažíme, aby na závodníky čekaly překážky i na vzdálenějších místech. Přece jenom je to závod překážkový a ne pouze běžecký. Protože vidíme, že jsou závodníci stále lepší a lepší, vytváříme nové překážky, aby závod byl pořád výzva se zlepšovat. Nezvládnutá překážka má závodníky motivovat, jít do toho znovu. Nová ručkovací překážka s pověšenou pneumatikou KING KONG, byla opravdu výzva a dělala čest OCR závodu.
Den D pátek 20. 8. přišel a začali nám na najíždět závodníci. Trochu nervózní jsme byli nejenom my team EDR posílený dobrovolníky, ale i závodní teamy. Nikdo nevěděl, co může očekávat. Nejistota, zda je dobře označená trať (přidali jsme raději svítící tyčky na pásky), zda se nám nikdo neztratí a zda jsou překážky pro noc bezpečné. Zešeřilo se a začali se rozsvěcet čelovky. Závod odstartoval kategorií BASE (68 závodníků) a po nich hobíci v kategorii FUN (15 závodníků).
Strach opadnul a začali jsme si to všichni užívat. Běh v nočním terénu byl technicky náročný. O pestrost a pocitově rychlý průběh závodu se zasloužilo 16 rovnoměrně rozmístěných překážek různé náročnosti. Hned po startu přišla náročná pasáž, jelikož natěšení psi se museli ze startovního sprintu zastavit, přeskákat s psovodem kostky GELOREN, nechat psovoda překonat kládu v závěsu GRAND nebo horolezeckou stěnu GAMATEC. Mnozí tak byli nuceni místo překážky absolvovat handicap, protože psi prostě nechtěli hned na startu zase čekat, a tak přihlížející čekala mnohdy veselá podívaná a dodalo to noční etapě ve startovním prostoru divácky atraktivní nádech. V průběhu trati nechybělo výživné bláto, brod řeky Úpy, strmé výstupy a sestupy, kontejner s vodou a sítí DT CARS nebo prolézání zavěšenou rourou TUNEL, KING KONG a další silové nebo technické překážky. Únava, ale i velká spokojenost na tvářích přibíhajících závodníků nám potvrdily, že se závod povedl. Pro většinu závodníků byl NOČNÍ EDR velkým zážitkem a posunutím hranice jejich spolupráce se psem. Vítězi Nočního EDRu v ženách byla Gabriela Bezoušková s Arapiracou a v mužích Jakub Kocián s Chloe Chesway.
Sobotní LETNÍ EDR už byl klidnější. Po úspěšném pátku byli natěšení nejenom závodníci, ale i celý team EDR. Závodníci si mohli vybrat z více kategorií, kde vedle základní kategorie Base (147 závodníků) o délce cca 6 km a 24 překážek byla ještě náročná kategorie LONG (24 závodníků) s délkou cca 10 km s 27 překážkami na trase. Ale i začátečníci či děti si přišli na své v kategoriích Family (13 závodníků), Junior (19 závodníků) nebo Fun (21 závodníků), kteří pokořili trať cca 2 km s 15 překážkami. Jsme moc rádi, že se nám závodů zúčastňuje čím dál víc mladých závodníků v kategorii Junior, kteří bezproblémově zvládají své psí parťáky a někdy i s větší lehkostí překonávají překážky, které leckdy potrápí i zkušené dospělé. Přibývá i rodičů s těmi nejmenšími psovody a je vidět, že si to všichni užívají. I na ně čeká v cíli zasloužená odměna – finisherská medaile pro ně a psí parťáky. Na srpnových závodech jsme rozšířili kategorii i o Team+, kdy se psem běží dva psovodi. I tato kategorie měla úspěch. Přihlásilo se 16 takových teamů.
V kategorii LONG obhájila v ženách první místo opět Gabriela Bezoušková, v mužích celkově vyhrál Erik Lajbner s Diamond White Alaska . V kategorii BASE tradičně Martina Štěpánková s Grey, v mužích Martin Grim s Penny. Nejlepší Junior David Černovský s Greyssi a Juniorka Karolína Šplíchalová s Qeen Amy Alkyra.
Co dodat na závěr. Premiérový Noční i Letní závod se podle ohlasů závodníků i diváků povedl. Moc děkujeme hlavnímu sponzorovi GRAND a všem ostatním sponzorům, bez kterých by závody nešly dělat. Dobrovolníkům, za suprově odvedenou práci nejenom u překážek, ale i při přípravě zázemí. Městysu Žernov a jeho spoluobčanům, ZKO Žernov Rýzmburk , dobrovolným hasičům Žernov a v poslední řadě i závodníkům za férové závodění. Jsme rádi, že se k nám opakovaně vrací a hlásí se k nám na jiných závodech, které náš závodní team EDR absolvují.
Budeme se na vás těšit 11. 12. 2021 na ZIMNÍM EDRu, který bude jako noční závod, v tomto sportu premiérou. Více o závodech a termínech závodů na rok 2022 na www.dograce.cz