Do dneška jsem znal jen „zkontrolovat náhledové PDF a odeslat do tiskárny“. Dneska jsme měli díky velmi milým a ochotným zaměstnancům tiskárny Triangl, a.s. možnost vidět víc.

Tak tedy – na jedné tiskárně se tiskne arch s titulkou. Automat bere už připravené archy bílého papíru, které postupně projíždějí šesti „věžemi“ – první určená na speciální barvy, následují čtyři barvy CMYK a poslední menší věž je určená k nanášení laku. Celý náklad časopisu tiskárnou doslova profrčí za pár desítek minut. Nějaký čas se nechají archy zaschnout a pak se tiskne z druhé strany.

 

Vnitřní část časopisu se tiskne ve vedlejší místnosti na podobné, ale ještě vymakanější mašině, kterou v Trianglu měli jako první v ČR. Čím se liší? Tato mašina si papír odvíjí z obrovské role a archy si sama stříhá a také tiskne na obě strany najednou. Na jeden arch se vejde 16 stran, Psí sporty se tak vejdou na 6 archů (plus obálka).

 

Byl to zážitek, sáhnout si ještě na teplý papír a věřím, že vám udělá nové číslo časopisu Psí sporty stejnou radost ve čtvrtek, až si jej koupíte na stánku nebo najdete ve své schránce…